Geoinżynieria w Krakowie

Moja obecność w Hotelu Best Western Premier w Krakowie o tej porze roku oznacza tylko jedno: udział w konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”.

Chociaż z projektanta hydrotechniki stałam się projektantem systemów nawigacyjnych w branży morskiej, to mój rozwój w budownictwie nadal pozostaje dla mnie ważny. Dlatego po dwóch latach przerwy nie mogłam odmówić sobie partycypacji w tegorocznej, już IX edycji, zwłaszcza, że organizator – Wydawnictwo Inżynieria Sp. Z o.o. – wprowadził kilka zmian do formuły wydarzenia.

Już wczoraj można było wziąć udział w warsztatach z projektowania fundamentów płytowo – palowych. Ich podział na część merytoryczną oraz zajęcia praktyczne było trafnym rozwiązaniem, które umożliwiło uczestnikom nie tylko weryfikację swojej wiedzy, ale także konsultację problemów ze specjalistami.

Kolejne dwa dni to obrady konferencyjne, podczas których przedstawiciele środowisk naukowych, firm poruszą zagadnienia geotechniczne w obszarze budownictwa kubaturowego oraz inżynierii lądowej.

Temat rozpoznania podłoża gruntowego zdaje się być niewyczerpany. Także podczas tegorocznej edycji poświęcono mu dużo uwagi. O wpływie stopnia rozpoznania podłoża zarówno na prace projektowe, dobór technologii, jak i powodzenie realizacji inwestycji można było posłuchać podczas porannej sesji.

Przed uczestnikami kolejne referaty przedstawiające konkretne rozwiązania materiałowe oraz technologiczne w oparciu o wybrane realizacje inwestycji. Poruszone zostaną zagadnienia takie jak: projektowanie fundamentów płytowo – palowych, metody zabezpieczenia głębokich wykopów, wznoszenie nasypów na słabym podłożu. Co więcej rozwinięty zostanie temat wpływu budowy na obiekty sąsiednie. Zintegrowany system pomiaru przemieszczeń SMARTSENSE do monitoringu i kontroli obiektu w fazach wykonawstwa i użytkowania zaprezentuje firma Polservice Geo Sp. Z o.o..

A już wieczorem uroczysta gala, podczas której jak co roku przyznane zostaną nagrody Tytan 2019.

Wyzwania geoinżynieryjne, jakie niosą za sobą inwestycje prowadzone w ścisłej zabudowie miejskiej, zostaną omówione podczas forów dyskusyjnych zaplanowanych na czwartek.
Cieszę się, że w sektorze budownictwa zaczęto zwracać uwagę na ekologię. Dlatego warto wziąć udział w dyskusjach dotyczących wykorzystania materiałów lokalnych, dostępnych także w obrębie budowy oraz użycia materiałów odpadowych z innych branż gospodarki.

Równie interesujące jest współczesne podejście do projektowania w oparciu o nową generację Eurokodu 7 oraz BIM (Building Information Modelling) – narzędzia do projektowania, koordynacji branż i kontaktu z inwestorem na każdym etapie realizacji inwestycji. Jestem ciekawa opinii ponieważ tematy te wywołują wiele emocji w środowisku projektowym.

Przerwa kawowa to najlepszy moment na odwiedzenie stanowisk wystawców, na których nie mogło zabraknąć  firm takich jak: Keller Polska Sp. Z o.o., MC-Bauchemie Müller GmbH & Co. KG, PPI Chrobok S.A..
Dlatego wybaczcie mi, idę nadrobić zaległości w plotkach branżowych i nowościach technologicznych, jakie pojawiły się na rynku w trakcie dwóch lat mojej nieobecności.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.