Gdańsk to idealne miasto na organizację konferencji hydrotechnicznych, nie tylko z uwagi na jego położenie, ale przed wszystkim ilość oraz wartość programów inwestycyjnych, realizowanych w sektorze budownictwa wodnego. Przebudowa Portu Gdańsk należy do najważniejszych w regionie, nic dziwnego, że była najczęściej przywoływanym przedsięwzięciem podczas tegorocznego seminarium hydrotechnicznego organizowanego przez firmę SSAB Poland Sp. z o.o.
W dniu 04 kwietnia 2019 r. sala konferencyjna restauracji ”Cała Naprzód”, znajdująca się na IV piętrze budynku Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku, była miejscem spotkania projektantów, wykonawców, inwestorów oraz przedstawicieli środowiska naukowego.
Zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania prelekcji związanych z projektowaniem oraz wykorzystaniem pali stalowych w budownictwie wodnym.
Gospodarzem wydarzenia była Aleksandra Burska z firmy SSAB Poland Sp. z o.o., która otworzyła konferencję prezentacją na temat konstrukcji palościanek z zastosowaniem pali stalowych.
Definicję wskaźnika wytrzymałości Wx oraz jego rolę w budownictwie przybliżył Jerzy Drążkiewicz z Biura Projektów Budownictwa Morskiego Projmors Sp. z o.o.
Wystąpienie Tadeusza Brzozowskiego, przedstawiciela firmy Keller Polska Sp. z o.o., pt.: „Wyzwania geotechniczne związane z pogłębianiem torów wodnych w portach” było dla mnie najważniejszym punktem programu konferencji z uwagi na aktualność tego tematu dla województwa Zachodniopomorskiego, tj. modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin, realizowanego w ramach projektu „12,5 m dla Szczecina”. Referat okazał się niezwykle interesujący oraz przydatny w nakreśleniu potencjalnych problemów, które mogą wystąpić w trakcie prowadzenia tego typu inwestycji.
Korzyści wynikające ze stosowania stalowych pali rurowych w projektach morskich, podparte zdjęciami z polskich oraz zagranicznych inwestycji, przedstawił Marcin Wróblewski z firmy Strabag Sp. z o.o.
Temat konferencji został wyczerpany oraz zakończony prelekcją Ryszarda Rippel z firmy Piletest Sp. z o.o., dotyczącą badań nośności pali.
Seminarium zakończył wspólny lunch, podczas którego uczestnicy mogli zawiązać dyskusję, podzielić się uwagami i doświadczeniami.
Wysoka frekwencja tegorocznej edycji seminarium hydrotechnicznego firmy SSAB Poland Sp. z o.o. pokazała, jak dużym zainteresowaniem cieszą się tego typu wydarzenia. Liczę, że wpisze się na stałe w kalendarz konferencji budowlanych i będzie miejscem spotkań specjalistów, pozwalającym nie tylko na wymianę doświadczeń, ale także wsparcie inżynierów w rozwoju zawodowym na każdym etapie ich karier.